Brifing: Respublikada ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida 240 ming gektar o‘rmonzorlar, Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yicha mintaqasida 226 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etiladi
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda O‘rmon xo‘jaligi agentligi boshqarma boshlig‘i Zafar Eshonqulov ma'lum qildi.
O‘rmon fondi yerlari 11,9 mln. gektarni, ya'ni Respublika umumiy yer maydonining 26,4 foizi (2017 yilda 10,5 mln gektar, 23,4 foiz)ni tashkil qiladi, shundan o‘rmonzorlar maydoni 5,3 mln. gektar (11,8 foiz), shu jumladan, o‘rmon bilan qoplangan yer maydoni 3,5 mln. gektarni, ya'ni Respublika umumiy yer maydonining 7,7 foizi (2017 yilda 3,1 mln gektar, 6,9 foiz)ni tashkil etadi. O‘rmon fondining 81,8 foizi (9 701 418 gektar) cho‘l hududi, 13,7 foizi (1 618 578 gektar) tog‘ hududi, 4,2 foizi (503 147 gektar) to‘qay hududi, 0,3 foizi (34 987 gektar) vodiy hududidan iborat.
O‘tgan 2023 yil o‘tgan davri davomida O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimida bir qancha chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Xususan, o‘rmon fondidagi 7000 gektar foydalanilmayotgan yer maydonlari o‘zlashtirildi.
Ekologik vaziyatni barqarorlashtirish, qum-ko‘chishi hamda atmosfera havosiga qum-chang ko‘tarilishini bartaraf etish maqsadida Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yi hududlarida o‘rmon-meliorativ tadbirlar amalga oshirildi, shundan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 127,8 ming gektar, Buxoro viloyatida 40,6 ming gektar, Navoiy viloyatida 43,7 ming gektar va Xorazm viloyatida 10,6 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 1,1 ming tonna cho‘l va boshqa turdagi daraxt va butalarning urug‘lari jamg‘arildi.
Niholxona va ko‘chatxonalarning umumiy moydoni 1,3 ming gektarga yetkazilib, 120 mln dona tuproq-iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalarning nihol va ko‘chatlari, shundan, 32 mln dona tut ko‘chatlari, 14 mln dona terak va pavlovniya ko‘chatlari yetishtirilishi ta'minlandi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida respublika bo‘yicha 9443 ta mahallalarga 2 mln dona, 6739 ta maktabgacha ta'lim tashkilotlariga 813 ming dona ko‘chatlar bepul yetkazib berilib, ekilishi ta'minlandi. Shuningdek, Ekologiya jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan sog‘liqni saqlash tashkilotlariga 868 ming dona ko‘chatlarni yetkazib berildi.
Loyiha hujjatlari asosida respublikamizning 134 ta tuman va shaharlarida 347,1 gektar hamda Zomin davlat o‘rmon fondi yerlarida 110 gektar jami 457,1 gektar maydonda “yashil bog‘lar” barpo etish ishlari amalga oshirildi.
Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2,5 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari tashkil etilib, 5 mln dona ko‘chatlar ekildi.
O‘rmonlarni muhofaza qilish va saqlash maqsadida tizim tashkilotlari tomonidan 48 ming gektar maydonda o‘rmon kasallik va zararkunandalariga qarshi kurash ishlari o‘rganilib, 23 ming gektarda maydonda kurash ishlari olib borildi. O‘rmon yong‘inlarini oldini olish ishlarini muvofiqlashtirish maqsadida Agentlik va tizim tashkilotlarida yong‘in kelib chiqish xavfi yuqori bo‘lgan yoz mavsumida uzluksiz navbatchilik tashkil etildi.
O‘rmon hududlarida yashovchi aholi va o‘rmonga tashrif buyuruvchilar uchun o‘rmondan to‘g‘ri foydalanish, o‘rmon yong‘inlarini sodir etilishini oldini olish maqsadida 2800 dan ortiq ogohlantiruvchi bannerlar joylashtirildi.
Shu bilan birgalikda, o‘rmondan qo‘shimcha foydalanish sohasida ham qator ishlar bajarilmoqda. Xususiy sektor sub'ektlari tomonidan 2023 yilda 170 ming chorva mollarini o‘rmon fondi yaylov yerlarida o‘tlatish rejalashtirilgan bo‘lib, amalda xususiy sektor sub'ektlari tomonidan 300 ming chorva mollari o‘tlatildi. O‘rmon fondi yerlarida xususiy sektor sub'ektlari tomonidan asalari oilalarini joylashtirish rejasi 220 ming bo‘lib, amalda 222 ming asalari oilalari joylashtirildi.
5 ming 280 gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyasi tashkil etilib, 9 062 ming tonna xomashyo yetishtirildi.
2023 yilda 18,7 mln.dollar qiymatdagi 3 ta grant loyihasi bo‘yicha kelishuv imzolandi.
O‘rmon fondi yerlaridagi ekoturizm ob'ektlari soni 280 taga, eko marshrutlar soni 38 taga, tashrif markazlari soni 5 taga yetkazildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tizimida 7,8 ming nafar yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Shuningdek, 2024-yilda ham bir qancha vazifalar belgilab olingan.
- O‘rmon fondining 7 ming gektar yer maydonlari o‘zlashtirilib, foydalanishga kiritiladi;
- 1150 tonna cho‘l va boshqa turdagi daraxt va butalarning urug‘lari jamg‘ariladi;
- hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos 122 mln. dona nihol va ko‘chatlar yetishtiriladi.
- respublikada ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida 240 ming gektar o‘rmonzorlar, shu jumladan Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yicha mintaqasida 226 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etiladi;
- loyiha hujjatlari asosida 347 gektar maydonda “yashil bog‘lar” hamda sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2 500 gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etiladi;
- xususiy sektor sub'ektlari bilan birgalikda mayda shoxli chorva mollari soni 180 ming boshga, parranda soni 1 mln 300 ming donaga, asalari oilasi soni 230 ming donaga yetkaziladi;
- 30,6 ming gektar maydonda qishloq xo‘jaligi ekinlari ekilib, 29,7 ming tonna mahsulotlar yetishtiriladi;
- 5,6 ming gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari tashkil etilib, 9641 tonna xom ashyosi yetishtiriladi;
- o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan talab kelib chiqqan holda ko‘chat, nihol va qalamchalar yetkazib beriladi.
- o‘rmon fondi yer maydonlaridan yanada samarali foydalanish orqali 8,6 ming nafar yangi ish o‘rinlari yaratiladi.

Брифинг: В целях улучшения экологической ситуации в республике в Приаралье будет создано 240 тысяч гектаров леса, сухое дно Аральского моря и 226 тысяч гектаров «зеленого покрова».
Об этом на брифинге в АОКА сообщил руководитель управления Агентства лесного хозяйства Зафар Эшанкулов.
Земли лесного фонда составляют 11,9 млн. кв.м. га, то есть 26,4 процента от общей площади земель республики (10,5 млн га, 23,4 процента в 2017 году), из них площадь лесов составляет 5,3 млн. га. га (11,8 процента), в том числе 3,5 млн. га. га, то есть 7,7 процента от общей площади земель республики (3,1 млн га, 6,9 процента в 2017 году). 81,8% (9701418 га) лесного фонда пустынный, 13,7% (1618578 га) — горный, 4,2% (503147 га) — лесной, 0,3% (34987 га) — долинный.
За прошедший период 2023 года в системе Агентства лесного хозяйства был реализован ряд мероприятий.
В частности, освоено 7 тысяч гектаров неиспользуемых земель лесного фонда.
В целях стабилизации экологической ситуации, устранения миграции песка и подъема песка и пыли в атмосферу проведены лесомелиоративные мероприятия на сухом дне Аральского моря и в прибрежных зонах, из них 127,8 тыс. га в В Мойнакском районе Республики Каракалпакстан, 40,6 тыс. га в Бухарской области, 43,7 тыс. га в Навоийской области и 10,6 тыс. га в Хорезмской области заложены «зеленые покровы» из саксова и других пустынных растений.
Лесхозами собрано 1100 тонн семян пустынных и других видов деревьев и кустарников.
Общая площадь питомников и питомников увеличена до 1,3 тыс. га, выращено 120 млн саженцев и саженцев декоративных и плодовых деревьев и кустарников, пригодных к почвенно-климатическим условиям, в том числе 32 млн саженцев шелковицы, 14 млн тополя и Саженцы павловнии.
В рамках общереспубликанского проекта «Зеленое пространство» 2 миллиона саженцев завезено в 9 443 микрорайона и 813 тысяч саженцев высажено в 6 739 дошкольных образовательных организациях. Также за счет Фонда экологии организациям здравоохранения было передано 868 тысяч саженцев.
На основании проектных документов «зеленые парки» созданы в 134 районах и городах нашей республики на 347,1 га и 110 га на землях Зоминского государственного лесного фонда общей площадью 457,1 га.
По краям орошаемых сельскохозяйственных угодий заложено 2,5 тысяч гектаров окрестных лесных насаждений и высажено 5 миллионов саженцев.
В целях защиты и сохранения лесов организациями системы изучены болезни и вредители леса на 48 тысячах га, проведены противодействия на 23 тысячах га. В целях координации мероприятий по предотвращению лесных пожаров Агентством и системными организациями установлено непрерывное дежурство в летний период, когда существует высокий риск возникновения пожара.
Установлено более 2800 предупреждающих баннеров для жителей лесных массивов и посетителей леса о правильном использовании леса и предотвращении лесных пожаров.
Одновременно проводится ряд работ в сфере дополнительного использования леса. В 2023 году на пастбищных землях лесного фонда субъектами частного сектора планировалось выпасать 170 тысяч голов скота, а на практике субъектами частного сектора было выпасено 300 тысяч голов. На землях Лесного фонда субъектами частного сектора планировалось расселить 220 тысяч пчелиных семей, а фактически было расселено 222 тысячи пчелиных семей.
На площади 5280 га создана плантация лекарственных и питательных растений, выращено 9 062 000 тонн сырья.
В 2023 году подписано соглашение по 3 грантовым проектам на сумму 18,7 млн ​​долларов.
Количество объектов экотуризма на землях Лесного фонда увеличилось до 280, количество экомаршрутов – до 38, количество визит-центров – до 5.
В системе лесного хозяйства создано 7800 новых рабочих мест.
На 2024 год также поставлен ряд задач.
- будет освоено и введено в эксплуатацию 7000 га лесных угодий;
- будет собрано 1150 тонн семян пустынных и других видов деревьев и кустарников;
- 122 млн. пригодных к почвенно-климатическим условиям регионов. выращиваются ростки и рассада.
- в целях улучшения экологической ситуации в республике в Приаралье будет создано 240 000 га лесов, включая сухое дно Аральского моря и 226 000 га «зеленого покрова»;
- на основании проектной документации будут созданы «зеленые сады» на площади 347 га, а также древесные рощи на площади 2500 га по краям орошаемых сельскохозяйственных угодий;
- совместно с субъектами частного сектора увеличить поголовье мелкого рогатого скота до 180 тысяч голов, поголовье птицы - до 1 300 тысяч, количество пчелиных семей - до 230 тысяч;
- засеяно 30,6 тыс. га сельскохозяйственных культур и выращено 29,7 тыс. тонн продукции;
- на площади 5,6 тыс. га заложены плантации лекарственных и питательных растений, выращено 9641 тонна сырья;