Brifing: Respublikada ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida 240 ming gektar o‘rmonzorlar, Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yicha mintaqasida 226 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etiladi
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda O‘rmon xo‘jaligi agentligi boshqarma boshlig‘i Zafar Eshonqulov ma'lum qildi.
O‘rmon fondi yerlari 11,9 mln. gektarni, ya'ni Respublika umumiy yer maydonining 26,4 foizi (2017 yilda 10,5 mln gektar, 23,4 foiz)ni tashkil qiladi, shundan o‘rmonzorlar maydoni 5,3 mln. gektar (11,8 foiz), shu jumladan, o‘rmon bilan qoplangan yer maydoni 3,5 mln. gektarni, ya'ni Respublika umumiy yer maydonining 7,7 foizi (2017 yilda 3,1 mln gektar, 6,9 foiz)ni tashkil etadi. O‘rmon fondining 81,8 foizi (9 701 418 gektar) cho‘l hududi, 13,7 foizi (1 618 578 gektar) tog‘ hududi, 4,2 foizi (503 147 gektar) to‘qay hududi, 0,3 foizi (34 987 gektar) vodiy hududidan iborat.
O‘tgan 2023 yil o‘tgan davri davomida O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimida bir qancha chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Xususan, o‘rmon fondidagi 7000 gektar foydalanilmayotgan yer maydonlari o‘zlashtirildi.
Ekologik vaziyatni barqarorlashtirish, qum-ko‘chishi hamda atmosfera havosiga qum-chang ko‘tarilishini bartaraf etish maqsadida Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yi hududlarida o‘rmon-meliorativ tadbirlar amalga oshirildi, shundan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 127,8 ming gektar, Buxoro viloyatida 40,6 ming gektar, Navoiy viloyatida 43,7 ming gektar va Xorazm viloyatida 10,6 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 1,1 ming tonna cho‘l va boshqa turdagi daraxt va butalarning urug‘lari jamg‘arildi.
Niholxona va ko‘chatxonalarning umumiy moydoni 1,3 ming gektarga yetkazilib, 120 mln dona tuproq-iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalarning nihol va ko‘chatlari, shundan, 32 mln dona tut ko‘chatlari, 14 mln dona terak va pavlovniya ko‘chatlari yetishtirilishi ta'minlandi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida respublika bo‘yicha 9443 ta mahallalarga 2 mln dona, 6739 ta maktabgacha ta'lim tashkilotlariga 813 ming dona ko‘chatlar bepul yetkazib berilib, ekilishi ta'minlandi. Shuningdek, Ekologiya jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan sog‘liqni saqlash tashkilotlariga 868 ming dona ko‘chatlarni yetkazib berildi.
Loyiha hujjatlari asosida respublikamizning 134 ta tuman va shaharlarida 347,1 gektar hamda Zomin davlat o‘rmon fondi yerlarida 110 gektar jami 457,1 gektar maydonda “yashil bog‘lar” barpo etish ishlari amalga oshirildi.
Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2,5 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari tashkil etilib, 5 mln dona ko‘chatlar ekildi.
O‘rmonlarni muhofaza qilish va saqlash maqsadida tizim tashkilotlari tomonidan 48 ming gektar maydonda o‘rmon kasallik va zararkunandalariga qarshi kurash ishlari o‘rganilib, 23 ming gektarda maydonda kurash ishlari olib borildi. O‘rmon yong‘inlarini oldini olish ishlarini muvofiqlashtirish maqsadida Agentlik va tizim tashkilotlarida yong‘in kelib chiqish xavfi yuqori bo‘lgan yoz mavsumida uzluksiz navbatchilik tashkil etildi.
O‘rmon hududlarida yashovchi aholi va o‘rmonga tashrif buyuruvchilar uchun o‘rmondan to‘g‘ri foydalanish, o‘rmon yong‘inlarini sodir etilishini oldini olish maqsadida 2800 dan ortiq ogohlantiruvchi bannerlar joylashtirildi.
Shu bilan birgalikda, o‘rmondan qo‘shimcha foydalanish sohasida ham qator ishlar bajarilmoqda. Xususiy sektor sub'ektlari tomonidan 2023 yilda 170 ming chorva mollarini o‘rmon fondi yaylov yerlarida o‘tlatish rejalashtirilgan bo‘lib, amalda xususiy sektor sub'ektlari tomonidan 300 ming chorva mollari o‘tlatildi. O‘rmon fondi yerlarida xususiy sektor sub'ektlari tomonidan asalari oilalarini joylashtirish rejasi 220 ming bo‘lib, amalda 222 ming asalari oilalari joylashtirildi.
5 ming 280 gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyasi tashkil etilib, 9 062 ming tonna xomashyo yetishtirildi.
2023 yilda 18,7 mln.dollar qiymatdagi 3 ta grant loyihasi bo‘yicha kelishuv imzolandi.
O‘rmon fondi yerlaridagi ekoturizm ob'ektlari soni 280 taga, eko marshrutlar soni 38 taga, tashrif markazlari soni 5 taga yetkazildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tizimida 7,8 ming nafar yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Shuningdek, 2024-yilda ham bir qancha vazifalar belgilab olingan.
- O‘rmon fondining 7 ming gektar yer maydonlari o‘zlashtirilib, foydalanishga kiritiladi;
- 1150 tonna cho‘l va boshqa turdagi daraxt va butalarning urug‘lari jamg‘ariladi;
- hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos 122 mln. dona nihol va ko‘chatlar yetishtiriladi.
- respublikada ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida 240 ming gektar o‘rmonzorlar, shu jumladan Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yicha mintaqasida 226 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etiladi;
- loyiha hujjatlari asosida 347 gektar maydonda “yashil bog‘lar” hamda sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2 500 gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etiladi;
- xususiy sektor sub'ektlari bilan birgalikda mayda shoxli chorva mollari soni 180 ming boshga, parranda soni 1 mln 300 ming donaga, asalari oilasi soni 230 ming donaga yetkaziladi;
- 30,6 ming gektar maydonda qishloq xo‘jaligi ekinlari ekilib, 29,7 ming tonna mahsulotlar yetishtiriladi;
- 5,6 ming gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari tashkil etilib, 9641 tonna xom ashyosi yetishtiriladi;
- o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan talab kelib chiqqan holda ko‘chat, nihol va qalamchalar yetkazib beriladi.
- o‘rmon fondi yer maydonlaridan yanada samarali foydalanish orqali 8,6 ming nafar yangi ish o‘rinlari yaratiladi.

Briefing: In order to improve the ecological situation in the republic, 240,000 hectares of forests, the dry bottom of the Aral Sea and 226,000 hectares of "green cover" will be established in the Aral region.
Zafar Eshankulov, head of the Department of Forestry Agency, informed about this at a briefing held at AOKA.
Forest fund land is 11.9 mln. hectares, that is, 26.4 percent of the total land area of the Republic (10.5 million hectares, 23.4 percent in 2017), of which the area of forests is 5.3 million. hectares (11.8 percent), including 3.5 mln. hectares, that is, 7.7 percent of the total land area of the Republic (3.1 million hectares, 6.9 percent in 2017). 81.8 percent (9,701,418 hectares) of the forest fund is desert, 13.7 percent (1,618,578 hectares) is mountain, 4.2 percent (503,147 hectares) is forest, 0.3 percent (34,987 hectares) is valley. consists of the territory.
During the past period of 2023, a number of measures were implemented in the system of the Forestry Agency.
In particular, 7,000 hectares of unused land in the forest fund were developed.
In order to stabilize the ecological situation, to eliminate sand migration and the rise of sand and dust into the atmosphere, forest-reclamation activities were carried out in the dry bottom of the Aral Sea and in the coastal areas, of which 127.8 thousand hectares in the Moynaq district of the Republic of Karakalpakstan, 40.6 thousand hectares in the Bukhara region. , 43.7 thousand hectares in Navoi region and 10.6 thousand hectares in Khorezm region were established "green covers" of saxovul and other desert plants.
1,100 tons of seeds of desert and other types of trees and shrubs were collected by forestry enterprises.
The total area of nurseries and nurseries has been increased to 1.3 thousand hectares, and 120 million seedlings and saplings of ornamental and fruit trees and shrubs suitable for soil and climate conditions have been grown, including 32 million mulberry seedlings, 14 million poplar and pavlovnia seedlings.
As part of the nationwide project "Green Space", 2 million saplings were delivered to 9,443 neighborhoods and 813,000 saplings were planted in 6,739 pre-school educational organizations. Also, 868,000 saplings were delivered to healthcare organizations at the expense of the Ecology Fund.
On the basis of the project documents, "green parks" were established in 134 districts and cities of our republic on 347.1 hectares and 110 hectares on the lands of the Zomin State Forestry Fund in a total area of 457.1 hectares.
On the edges of irrigated agricultural land, 2.5 thousand hectares of surrounding tree groves were established, and 5 million seedlings were planted.
In order to protect and preserve forests, the system organizations studied forest disease and pest control on 48,000 hectares, and carried out control on 23,000 hectares. In order to coordinate forest fire prevention activities, the Agency and system organizations have established continuous duty during the summer season, when there is a high risk of fire.
More than 2,800 warning banners have been placed for people living in forest areas and forest visitors to use the forest properly and prevent forest fires.
At the same time, a number of works are being carried out in the field of additional use of the forest. In 2023, 170,000 livestock were planned to be grazed by the private sector entities on the pasture lands of the forest fund, and in practice, 300,000 livestock were grazed by the private sector entities. 220,000 bee families were planned to be settled on the lands of the Forest Fund by private sector entities, and 222,000 bee families were actually settled.
A plantation of medicinal and nutritious plants was established on an area of 5,280 hectares, and 9,062,000 tons of raw materials were grown.
In 2023, an agreement was signed on 3 grant projects worth 18.7 million dollars.
The number of ecotourism facilities on the lands of the Forest Fund increased to 280, the number of eco-routes to 38, and the number of visitor centers to 5.
7,800 new jobs were created in the forestry system.
A number of tasks have also been set for 2024.
- 7,000 hectares of forest land will be developed and put to use;
- 1150 tons of seeds of desert and other types of trees and shrubs will be collected;
- 122 million suitable for the soil and climate conditions of the regions. sprouts and seedlings are grown.
- in order to improve the ecological situation in the republic, 240,000 hectares of forests, including the dry bottom of the Aral Sea and 226,000 hectares of "green cover" will be established in the Aral region;
- on the basis of the project documents, "green gardens" will be established on an area of 347 hectares, as well as tree groves on an area of 2,500 hectares on the edges of irrigated agricultural land;
- together with private sector entities, the number of small horned livestock will be increased to 180,000 heads, the number of poultry to 1,300,000, and the number of bee colonies to 230,000;
- 30.6 thousand hectares of agricultural crops are planted and 29.7 thousand tons of products are grown;
- plantations of medicinal and nutritious plants are established on an area of 5.6 thousand hectares, and 9641 tons of raw materials are grown;